2011-07-25

Foto: Jonatan Bylars

Lysell pallade för trycket

Rehns BK:s sprintess utklassade konkurrenterna - men erkänner att han var nervös före start.
Tusentals människor hade letat sig ut på Långnäs i Bollnäs under måndagskvällen för att titta på Elitseriesprinten.

Förväntningarna var stora på Bollnässonen och sprintspecialisten Jerker Lysell - och han visade redan från start att han inte tänkte ge de andra ens skuggan av en chans.

Efter några få inledande kontroller ledde han med fem sekunder, en ledning som växte sig större och större för varje kontroll han stämplade vid. I mål var marginalen över halvminuten ner till tvåan.

När hela fältet tagit sig i mål var ingen i närheten av Jerker Lysell - han vann med 27 sekunder före tvåan, klubbkompisen Jonas Vytautas Gvildys. 27 sekunder är inget annat än en evighet i sprintsammahang.

- Hade någon sagt det till mig innan så hade jag inte behövt vara så nervös, säger Jerker, som medger att det var lite nervöst att springa inför storpublik på hemmaplan.

- Ja, lite. Jag ville att det skulle stämma och att jag inte skulle bli trött i kroppen.

Och han tyckte att det var roligare än förväntat att springa sprint i Bollnäs.

- Här var det ett riktigt bra sprintområde, jag visste inte att det var så bra, säger han och pekar på den del av banan som gick inne bland hus, gränder och höga häckar inne i stan.

Hur var det att sitta på bänken efter målgång och vänta in alla konkurrenter?

- Det var inte så farligt. När jag såg att jag var så långt före Leandersson och Wingstedt visste jag att det skulle räcka långt, säger Jerker Lysell som trots sprintsuccén funderar på att ta resten av veckan som ren träning - och kanske strunta i jaktstarten.

- Jag är för långt efter. Vi får se. Jag springer långdistansen och medel tar man sig alltid igenom.

Vad ska du göra i morgon då?

- Just ja, visst är det vilodag då? Ja, då måste jag väl ut och träna nåt pass, säger sprintkungen Lysell.

Gårdagens segrare och en av favoriterna till slutsegern, Malungs David Andersson, hoppade tyvärr över en kontroll och är borta i totalen.

I damklassen blev det desto tätare. Hällens Linnea Gustavsson vann till slut med fem sekunder före Annika Billstam, Lidingö. Trea blev Lena Eliasson, Domnarvet.

Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar





KOMMANDE ÅR »

ETAPPVÄRDAR

ANNONSÖRER

Flash är inte installerat.

Get Adobe Flash player

Flash är inte installerat.

Get Adobe Flash player

Other languages

Copyright © 2012 O-Ringen. Alla rättigheter förbehålls. Publiceringsverktyg: SiteVision