2011-07-28

Josefine Engström tog sin första etappseger som senior. Foto: Jonatan Bylars

Josefine starkast på medeldistansen

Oförskämt pigg Josefine Engström tog etappsegern.
Det blev inte en tredje etappseger för Tove Alexandersson. Tuna-tjejen gjorde några bommar längs medeldistansbanan och fick finna sig i att komma sexa på den fjärde etappen.

Det blev i stället Alfta-Ösa OK:s Josefine Engström som slog till med seger på etappen.

- Jag kände mig oförskämt pigg idag. Jag har lagt två mindre bommar men i övrigt har det gått bra, så det var kul, säger en glad Josefine efter målgång.

Tvåa på etappen blev Emma Engstrand, femton sekunder bakom Josefine Engström.

Det blir dock Tove Alexandersson som går ut först i fredagens jaktstart. Hon kommer att ha två minuter och sju sekunder till godo på Emma Engstrand.

Även i herrseniorklassen blev det nytt på toppen av etapprispallen. Johan Runesson, Göteborg-Majorna, slog till med ett bra lopp och vann etappen med en minut före Lauri Sild, Delta. Runesson var riktigt trött efter målgång, men nöjd med dagen.

- Det gick bra tekniskt. Inte riktigt klockrent, och det hade ju varit kul med 100 procent, men det här var det besked jag ville ha inför VM.

Han är dock tveksamt till start på sista etappen.

- Jag fick ett bra besked inför VM och just nu har jag fyra femkronors-stora skavsår på tårna... så jag ska höra med coachen vad han tycker.

Malungs William Lind sprang in på en fin tredjeplats och är den som går ut allra först i morgon. Tre minuter och åtta sekunder bakom startar klubbkompisen Erik Rost.

Kommentarer
  1. Gina
    We've arrievd at the end of the line and I have what I need!
    # 1
    fredag, 16 december kl. 02:32
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



KOMMANDE ÅR »
Rekordstort intresse för O-Ringen i Halland
O-Ringen 120516
Drygt två månader återstår till O-Ringen i Halland. 13 500 orienterare har hittills anmält sig till denna idrottsfest som i år går av stapeln i Halmstad med omnejd.
Läs mer »
Anmäl dig till O-Ringen MTB-O – Chans att vinna kartställ!
O-Ringen 120515
Under O-Ringen i Halland så kommer det vara möjligt att kombinera den traditionella 5-dagarstävlingen och 3-dagars- tävlingen i MTB-O, då två av dessa blir kvällsetappar och den tredje arrangeras på morgonen av aktivitetsdagen.
Läs mer »
O-Ringentidningen på webben
O-Ringen 120514
Senaste numret av O-Ringentidningen, nr 2, finns nu att läsa på på webben. Missa inte Thierrys analys av Etapp 4-5, speciella karttecken i Halland och artisten Peter Wahlbecks erfarenheter kring orientering.
Läs mer »
2 nyheter i årets O-Ringen
O-Ringen 120514
Vi presenterar två nyheter inför årets O-Ringen i Halland! Folksam gör O-Ringen lite fräschare, och MTB-O tävling under O-Ringen nu en del i Svenska MTB-O Cupen 2012.
Läs mer »
Dags att anmäla sig - ordinarie stopp 15 maj!
O-Ringen 120514
I dagsläget är det ungefär två månader kvar till årets stora orienteringshöjdpunkt, O-Ringen Halland. Arrangörerna är nu inne i slutfasen av sitt arbete och kommer göra allt för att du som besökare ska trivas. Är du inte redan anmäld är det hög tid, då det även är slutfas för våra olika anmälningstider. Just nu är det över 11 500 deltagare anmälda!
Läs mer »
Träffa oss på 10-mila eller under EM i Dalarna
O-Ringen 120504
Maj månad innebär både 10-mila och EM med 4 dagars publiktälingar i Dalarna. Passa på att besöka våran monter och tält under dessa tävlingar.
Läs mer »
Världsetta kommer till O-Ringen MTB-O
O-Ringen 120405
Flera internationella orienterare tar varje år vägen till O-Ringen. O-Ringen MTB-O lockar i år bland annat den världsledande mountainbikeorienteraren Michaela Gigon från Österrike. Hon har vunnit 7 VM-guld och 2 EM-guld smt vunnit världscupen totalt i MTB-O.
Läs mer »
ANNONSÖRER

Flash is not installed.

Get Adobe Flash player

Interaktivitet

Dela

Other languages

Copyright © 2012 O-Ringen. Alla rättigheter förbehålls. Publiceringsverktyg: SiteVision