2011-07-27

Helena Jansson kom till O-Ringen via Skype

Sveriges största orienteringsstjärna på damsidan Helena Jansson har inte varit med på årets O-Ringen i Hälsingland.
Men när landslagsledningen på onsdagen presenterade laget inför VM i Frankrike i presstältet på O-Ringen, då fanns Helena Jansson med - på en TV-skärm via skype från Schweiz. Och även om Sverige just nu har världens bästa damlandslag så är det Helena som de största förhoppningarna knyts till.

-Men jag har haft en häl som krånglat under våren och därför sprungit mera i simbassänger än i skogen, berättar Helena som nu är återställd och tränar för fullt också i skogen, ofta tillsammans med Simone Niggli som bor bara några kilometer bort.

-Så jag ser fram emot VM med stora förhoppningar och hoppas det ska bli riktigt kul, sen får vi se hur långt det räcker i den hårda konkurrensen inte minst från mina svenska lagkamrater.

I övrigt fick samtliga VM-löpare komma till tals och berätta om sina förhoppningar inför VM. Och samtliga förefaller mycket taggade inför VM även om det är en helt annan terrängtyp som väntar i Frankrike. Återstår att se hur många ädla medaljer det svenska landslaget lyckas få med sig hem från Frankrike.

Text: Sven Bergström

Bild: www.orientering.se

Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar





KOMMANDE ÅR »

ETAPPVÄRDAR

ANNONSÖRER

Flash är inte installerat.

Get Adobe Flash player

Flash är inte installerat.

Get Adobe Flash player

Other languages

Copyright © 2012 O-Ringen. Alla rättigheter förbehålls. Publiceringsverktyg: SiteVision