

Detta kommer innebära många extra arbetstimmar
– Men den arbetsinsatsen måste vi ta. Risken är annars att många som vill springa O-Ringen inte kommer att kunna göra det eftersom det inte finns önskat husvagnsboende, menar Karl-Erik Jonsson.
I dag finns en tendens att allt fler familjer vill bo i O-Ringenstaden som är själva hjärtat för den stora orienteringsfesten. Men allt färre vill dra en husvagn till O-Ringen. Därför har O-Ringen i många år haft en uppskattad service som handlar om att förmedla husvagnar mellan uthyrare och hyrestagare.
I år är trycket på att hyra husvagnar riktigt stort med följden att husvagnar blivit en bristvara
– Egentligen är det konstigt att inte fler passar på att tjäna 4 000 till 6 000 kronor extra på sin husvagn som annars kanske bara står uppställd nära bostaden. Dessutom vet vi att orienterarna är extra försiktiga när de lånar en husvagn. Vi känner till flera fall där faktiskt husvagnen lämnats tillbaka i bättre skick efter O-Ringenveckan jämfört med före, säger Karl-Erik Jonsson.
KOMMANDE ÅR »
Resultat från årets tävlingar och tidigare års resultat.