2012-09-19

O-Ringens deltagare spenderade 161 miljoner

O-Ringen Halland 2012 kan nu summera den turistekonomiska omsättningen till hela 161 miljoner kronor, en ökning från 90 miljoner kronor från 2011.
- En mycket glädjande siffra för oss och för de regioner och kommuner som bidrar till den upplevelse vi ger deltagarna, säger O-Ringenchefen Mark Baljeu.

En undersökning gjord av Rubin Research har direkt efter arrangemanget mätt deltagarnas konsumtion av boende, mat och nöjen. Resultatet visar att hela 161 miljoner kronor konsumerats, varav cirka 38 miljoner kronor  från de utländska deltagarna.

- En trend är att deltagarna stannar längre och längre, vi är nu uppe i ett snitt på 8 dagar för ett O-Ringendeltagande, säger Mark Baljeu. Undersökningen visar även att deltagarna konsumerar mer per dygn än någonsin tidigare.

Utöver den här siffran tillkommer anmälningsavgifter till tävlingen och resor till och från Halmstad.

– O-Ringen Halland 2012 har dragit in stora summor till regionen och vi hoppas att Region Halland och bidragande kommuner känner sig nöjda med vad vi genomfört. Enligt undersökningen vill 93% av besökarna komma tillbaka till regionen i framtiden, vilket får ses som ett gott betyg för vårt arrangemang, säger Roger Djupsjö, generalsekreterare O-Ringen Halland 2012.

Den 48:e upplagan av O-Ringen lockade hela 21 172 deltagare, det fjärde största O-Ringen genom tiderna.


Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar





KOMMANDE ÅR »

  • Träna inför O-Ringen - Del 3
    O-Ringen 130520
    I O-Ringentidningen har vi tagit hjälp av Norrbottensprofilen Daniel Nordebo för att hjälpa våra deltagare att komma i form inför O-Ringen i sommar. I sista delen summerar Daniel ihop de viktigaste bitarna.
    Läs mer »
  • Det blir en Norrlandssemester 2013 - Del 3
    O-Ringen 130518
    Sista delen i vår artikelserie "Det blir en Norrlandssemester 2013" finns i senaste numret av O-Ringentidningen. Du kan även läsa den här på oringen.se. Vi tipsar om trevliga och relevanta tävlingar på vägen till Boden.
    Läs mer »
  • Nytt nummer av O-Ringentidningen
    O-Ringen 130516
    Senaste numret av O-Ringentidningen är här. I detta fullspäckade nummer finns massor med nyttig och spännande information om O-Ringen i Boden i sommar. Trevlig läsning!
    Läs mer »
  • Gör som Thierry – Följ kompassen till Boden
    O-Ringen 130515
    I vår artikelserie om vad som väntar rent terrängmässigt i Boden har vi tagit hjälp av världsstjärnan Thierry Guergiou. I senaste delen går fransmannen igenom vikten av att följa kompassen för att lyckas göra bra orienteringslopp. En bra kompassteknik är viktig att behärska när man springer O-Ringen i Boden i sommar.
    Läs mer »
  • Vi träffar världens bästa tjejer i Radio O-Ringen Podcast
    O-Ringen 130429
    I samband med Silva Leauge i Tibro passade Per Forsberg på att träffa Simone Niggli och Helena Jansson. Det blev ett intressant samtal med världens bästa orienteringstjejer.
    Läs mer »
  • Radio O-Ringen podcast om O-Ringen som aktiebolag
    O-Ringen 130418
    O-Ringen ska efter ett beslut av Svenska Orienteringsförbundet bli ett aktiebolag dvs. O-Ringen AB. Radio O-Ringen podcast och Per Forsberg träffade därför chefen för O-Ringen, Mark Baljeu för att reda ut begreppen och räta ut frågetecknen. 
    Läs mer »
  • Simone Niggli
    – ser fram emot långa ljusa dagar

    O-Ringen 130415
    Simone Niggli är inte bara en stor orienteringsprofil med prisskåpet fyllt med bragder. Hon är även en riktig O-Ringenprofil – då hon 1996 vann D18 elit som första schweizare och även har varit med på elva arrangemang under sin karriär. Nu siktar hon mot sitt tolfte O-Ringen och ser fram emot en härlig vecka i Boden med tävlingar i härlig terräng, långa ljusa nätter och semester med familjen.
    Läs mer »

ETAPPVÄRDAR

ANNONSÖRER

Flash är inte installerat.

Get Adobe Flash player

Other languages

Copyright © 2012 O-Ringen. Alla rättigheter förbehålls. Publiceringsverktyg: SiteVision