

Införs redan 2012
Carl-Johans Thorells förslag gillades av O-Ringenchefen Mark Baljeu som senare framförde detta den 15 september till ledningsgruppen för O-Ringen, där det alltså fick bifall och kommer att gälla redan från O-Ringen Halland 2012. Etappriser och totalpriser blir kvar som tidigare och starten kommer fungera enligt motionsmodell, dvs max en per minut släpps iväg, men med skillnaden att jaktstart för etapp 5 bibehålls.
– Jag tycker att det är motiverat att pröva detta förslag och stödjer det. Till skillnad mot motionsklasserna kommer etappriser och totalpriser fortfarande att delas ut i kortklasserna, kommenterar Mark, som även påpekar att det i Eventor går bra att byta klass tom 15 juni om man redan är anmäld och så önskar göra.
– Jag hoppas att detta får de effekter som Calle beskriver ovan och att vi på så sätt kan få fler nöjda och glada deltagare på O-Ringen, både vuxna och barn, avslutar Mark Baljeu.
Möjliga nackdelar
Calle har även tänkt igenom vilka möjliga nackdelar som förslaget för med sig och som vissa kritiker skulle kunna ha:
PS. Poäng i Sverigelistan kommer att erhållas även vid fri intervallstart.
KOMMANDE ÅR »
Det blir en Norrlandssemester 2013 - Del 3
Nytt nummer av O-Ringentidningen
Gör som Thierry – Följ kompassen till Boden
Radio O-Ringen podcast om O-Ringen som aktiebolag
Simone Niggli
Stort intresse för Boden