2012-07-23

”Första tävlingen i MTB-O var kul!”

Soile Gustafsson, OK Kullingshof

Soile Gustafsson från OK Kullingshof har tävlat i både mountainbike och orientering förut. När O-Ringens första deltävling i MTB-O avgjordes på måndagskvällen var det första gången hon testade den tävlingsformen. ”Det var jättekul”, säger hon.

Drygt 300 personer deltog i måndagens medeldistans på Arena Ön mellan Halmstad och Simlångsdalen. Målområdet låg vackert vid stranden av en sjö.

Många av deltagarna tävlar normalt i MTB-O, men för flera var det första gången de testade. Och för Soile Gustafsson gav det mersmak och hon planerar att köra de två återstående etapperna också.

”Jag sprang en öppen klass på första O-ringenetappen och tänker springa de två sista dagarna, men det här med MTB-O var faktiskt roligare än orientering.”

Eftersom det var första gången tyckte hon det var lite svårt att passa kartan på kartstället i början, men hon kom snart in i det.

”Jag gjorde en liten bom mellan tredje och fjärde kontrollen och fick köra en omväg, men det var på grusväg så jag tappade nog inte så mycket.”

Hon skulle gärna tävla mer i MTB-O men är osäker på om det blir så ofta eftersom de flesta tävlingarna går på östkusten.

”Men nu får jag ju tre tävlingar här och det skall bli kul med tisdagens långdistans och onsdagens sprint.”

Soile Gustafsson tävlade i Öppen Medel. Det finns Öppen Kort och Öppen Lång också och alla är välkomna att testa.


Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar





KOMMANDE ÅR »

  • Träna inför O-Ringen - Del 3
    O-Ringen 130520
    I O-Ringentidningen har vi tagit hjälp av Norrbottensprofilen Daniel Nordebo för att hjälpa våra deltagare att komma i form inför O-Ringen i sommar. I sista delen summerar Daniel ihop de viktigaste bitarna.
    Läs mer »
  • Det blir en Norrlandssemester 2013 - Del 3
    O-Ringen 130518
    Sista delen i vår artikelserie "Det blir en Norrlandssemester 2013" finns i senaste numret av O-Ringentidningen. Du kan även läsa den här på oringen.se. Vi tipsar om trevliga och relevanta tävlingar på vägen till Boden.
    Läs mer »
  • Nytt nummer av O-Ringentidningen
    O-Ringen 130516
    Senaste numret av O-Ringentidningen är här. I detta fullspäckade nummer finns massor med nyttig och spännande information om O-Ringen i Boden i sommar. Trevlig läsning!
    Läs mer »
  • Gör som Thierry – Följ kompassen till Boden
    O-Ringen 130515
    I vår artikelserie om vad som väntar rent terrängmässigt i Boden har vi tagit hjälp av världsstjärnan Thierry Guergiou. I senaste delen går fransmannen igenom vikten av att följa kompassen för att lyckas göra bra orienteringslopp. En bra kompassteknik är viktig att behärska när man springer O-Ringen i Boden i sommar.
    Läs mer »
  • Vi träffar världens bästa tjejer i Radio O-Ringen Podcast
    O-Ringen 130429
    I samband med Silva Leauge i Tibro passade Per Forsberg på att träffa Simone Niggli och Helena Jansson. Det blev ett intressant samtal med världens bästa orienteringstjejer.
    Läs mer »
  • Radio O-Ringen podcast om O-Ringen som aktiebolag
    O-Ringen 130418
    O-Ringen ska efter ett beslut av Svenska Orienteringsförbundet bli ett aktiebolag dvs. O-Ringen AB. Radio O-Ringen podcast och Per Forsberg träffade därför chefen för O-Ringen, Mark Baljeu för att reda ut begreppen och räta ut frågetecknen. 
    Läs mer »
  • Simone Niggli
    – ser fram emot långa ljusa dagar

    O-Ringen 130415
    Simone Niggli är inte bara en stor orienteringsprofil med prisskåpet fyllt med bragder. Hon är även en riktig O-Ringenprofil – då hon 1996 vann D18 elit som första schweizare och även har varit med på elva arrangemang under sin karriär. Nu siktar hon mot sitt tolfte O-Ringen och ser fram emot en härlig vecka i Boden med tävlingar i härlig terräng, långa ljusa nätter och semester med familjen.
    Läs mer »

ETAPPVÄRDAR

ANNONSÖRER

Flash är inte installerat.

Get Adobe Flash player

Other languages

Copyright © 2012 O-Ringen. Alla rättigheter förbehålls. Publiceringsverktyg: SiteVision