Boende 2012

En optimal kombination av närhet till stad, hav och skog beskriver väl den plats som kommer att utgöra navet under O-Ringen i Halmstad 2012. Som utgångspunkt för tävlingar, fest och andra roliga arrangemang ska O-Ringenstaden vid Galgberget erbjuda tillgänglighet till gemenskap, boendefaciliteter och transportmedel, allt för att göra O-Ringenveckan i Halmstad till ett så trevligt minne som möjligt.

Ovan beskrivs det som är inramningen till O-Ringenstaden under 2012 års arrangemang. Nedan följer en kort beskrivning om de olika platserna i och kring O-Ringenstaden för att ytterligare ge lite vägledning när du planerar hur du ska bo under nästa års stora orienteringshändelse.

Camping


Campingen kommer att återfinnas på Galgberget. Den kommer att vara uppdelad i två större områden, en del på den västra sidan av Galgberget (flottiljområdet) och en del på den östra sidan (regementsområdet). Båda delarna kommer i huvudsak att vara placerade på militärt område och innehålla både hårt och mjukt underlag. Avstånden mellan områdena är ca 800 meter, båda med närhet till O-Ringentorget. Intill campingområdet ligger ett lummiga område som under O-Ringen kommer att vara avstängt för biltrafik.

Från Galgberget utgår bussar till tävlingsetapperna samt cykelstråk som leder till de mest närbelägna etapperna (3, 4 och 5). Parkeringar kommer att finnas på gångavstånd till O-Ringentorget samt ceremoniplatsen.

OBS! Campingen är öppen från onsdag den 18 juli kl. 12.00 till lördag den 28 juli kl. 12.00. Det får inte finnas några vagnar kvar på fältet efter detta datum.

Kadettbyn - slutsålt!


Unikt för O-Ringen 2012 är möjligheten att hyra moderna lägenheter mitt i O-Ringenstaden, den så kallade Kadettbyn. Lägenheterna har eget kök och toalett och finns i två storlekar. Bokning kan ske direkt vid din anmälan i Eventor och det är först till kvarn som gäller för detta boende. Området ligger i ett skogsparti vid infarten till Försvarsmakten tekniska skola. Här erbjuds förmodligen O-Ringens allra bästa boende. Kadettbyn består av ca 300 enrums- och trerumslägenheter samt ett mindre antal studentrum, totalt nästan 800 bäddar.

Rum á 8 m² med två bäddar - 4500 kr/vecka (slutsålt)

1-rumslägenhet á 20 m² med två sängar - 6000 kr/vecka (slutsålt)

3-rumslägenhet á 50 m² med 4 bäddar - 10 000 kr/vecka (slutsålt)

Alla sängar har madrass, kudde samt filt. Lägenheterna har porslin samt tv, toalett och dusch i lägenheterna. I huset med 1:orna finns tvättstuga samt skotvätt i entréplanet. Rummen har madrass, kudde och filt. 3-4 rum delar på gemensam toalett och dusch samt matlagningsrum.

Enrumslägenhet (slutsålt)
Enrumslägenheterna på 20 kvm består av ett rum med två bäddar (varav en utgörs av en extrasäng) samt en köksdel med köksutrustning och porslin för två personer. Köket har köksutrustning samt porslin för fyra personer. I lägenheten finns också en toalett med dusch. Pris 6 000:-/vecka.
Trerumslägenhet (slutsålt)
Trerumslägenheterna på 50 kvm har två mindre sovrum samt ett större allrum med kök och två extrasängar. Lägenheten har även en toalett med dusch. Pris: 10 000:-/vecka.
Studentrum (slutsålt)
I kadettbyn finns också ett tjugotal studentrum. De består av ett mindre rum med två sängar (varav en extra säng) och ett skrivbord. I korridoren delas med tre till fyra andra rum ett allrum med kök samt toalett med dusch. Pris 4 500:-/vecka.

Boende på logement - slutsålt!


Efter som vi är på de militära anläggningarna så hr vi även möjlighet att erbjuda bekvämt boende i logement i anslutning till O-Ringentorget. Boende på logement i våningssängar fördelat på 8-16 bäddar/logement, kostar enligt följande:
Bokning före 1/5 2012 - 700 kr/vecka.
Bokning före 15/6 2012 - 800 kr/vecka.
Bokning före 21/7 2012  - 900 kr/vecka
Enstaka natt i mån av plats - 150 kr/natt

Även dessa bokas direkt i Eventor.

Bokat hårt underlag? – hyr en säng för 300 kr

Nu kan hårt underlag snabbt bli mjukt underlag. O-Ringen har tillsammans med Jysk Bäddlager ordnat med mjuka sköna sängar som kan hyras via O-Ringens anmälningssystem Eventor till det låga priset av 300 kr för hela veckan. De kommer att stå uppställda och klara på din bokade plats.

Hårt underlag
Bokning före 1/5 2012 - 350 kr/vecka
Bokning före 15/6 2012 - 400 kr/vecka
Bokning före 21/7 2012 - 500 kr/vecka
Enstaka natt i mån av plats - 100 kr/natt

Bokas via Eventor


Övrigt boende


Söker du någon annan form av boende till exempel hotell, vandrarhem, B&B eller stuga?

Använd någon av logiförmedlingarna nedan.

KOMMANDE ÅR »
Ordinare anmälan till O-Ringen Halland 2012 är 15:e maj

Information om anmälan

Resultat från årets tävlingar och tidigare års resultat.

oringenonline.com »

Söker du boende under O-Ringen Halland 2012?

Leta på oringenboende.se

ANNONSÖRER

Flash is not installed.

Get Adobe Flash player

Interaktivitet

Dela

Other languages

Copyright © 2012 O-Ringen. Alla rättigheter förbehålls. Publiceringsverktyg: SiteVision