Semifinaler AXA Sprint Cup

Nu är det klart vilka 16 tjejer och 20 killar som har tagit sig vidare till semifinalerna av AXA Sprint Cup 2015.

Här nedan är de totalt 36 ungdomar som har varit snabbast mellan sista kontrollen och målet under etapp 1 och 2.

För att ta sig vidare till finalen ska man vara bland de tre bästa i respektive semifinal. Detta betyder att det blir sex tjejer och sex killar i finalen på torsdag i samband med etapp 4.

Kompletta resultat från etapp 2 kommer senare under kvällen här på sidan.

Här är de fyra semifinalerna som avgörs på onsdag och etapp 3.

(Tabellen läses, startnummer, efternamn, namn, tid etapp 1, heat etapp 2, tid etapp 2 och heat semifinal.)

SEMIFINAL 1 - Killar

3456

Jesper

Karlsson

00:54

1

00:39

1

4129

Trevor

Bransome

01:01

1

00:41

1

4636

John

Hermansson

01:03

1

00:42

1

3495

Oskar

Edvardsson

01:04

1

00:44

1

4219

Jesper

Lidmar

01:08

1

00:47

1

4100

Albin

Kårén

01:09

1

00:47

1

4126

Erik

Flodman

01:04

2

00:41

1

4092

Carl

Hedin

00:57

2

00:42

1

3863

Jimmy

Johansson

01:03

2

00:44

1

6487

Håkan

Sonesson

01:01

2

00:46

1

3372

Elias

Jonsson

01:06

2

00:47

1

3477

Oscar

Stomberg

01:09

2

00:47

1

SEMIFINAL 2 - Killar

3505

Felix

Lindell Öhman

00:59

3

00:42

2

3507

Eskil

Tryggö

01:01

3

00:42

2

4137

Per

Jutterström

01:03

3

00:45

2

4432

Henry

Svens

01:09

3

00:46

2

3843

Noel

Waldenfjord

01:08

3

00:47

2

3752

Kristoffer

Tengroth

00:59

4

00:42

2

3468

Albin

Andersson

01:09

4

00:44

2

3526

Johan

Herbert

01:02

4

00:45

2

4150

Povel

Hedberg

01:05

4

00:45

2

3357

August

Mollén

01:03

4

00:46

2

4206

Benjamin

Näslund

01:07

4

00:46

2

SEMIFINAL 1 - Tjejer

3212

Solveig Hernandez

Vråle

01:01

1

00:44

1

4044

Hedda Hoff

Hagen

01:06

1

00:45

1

3262

Natalie

Larsson

01:07

1

00:47

1

4078

Malin

Kristiansson

01:09

1

00:51

1

3238

Sofie

Josefsson

01:02

2

00:42

1

3222

Elise

Josefsson

01:06

2

00:47

1

3221

Moa

Kjellberg

01:16

2

00:49

1

4375

Emma

Ling

01:09

2

00:51

1

SEMIFINAL 2 - Tjejer

3233

Ida

Palmberg

01:05

3

00:46

2

3223

Ellen

Skoog

01:08

3

00:47

2

3593

Moa

Andersson

01:07

3

00:48

2

3330

Ida

Kristiansson

01:16

3

00:49

2

4590

Carolina Hernandez

Vråle

01:05

4

00:49

2

3291

Emelie

Jonasson

01:10

4

00:50

2

3622

4274

Karin

Linn

Modin

Karlsson

01:12

01:13

4

4

00:50

00:50

2

2

3628

Ellen

Kallerbäck

01:09

4

00:51

2

 

Copyright © 2015 O-Ringen AB. Alla rättigheter förbehålls.   |    En webbsida från Limepark byggd i SiteVision