Elitlöparnas resultat efter etapp 4 och utgångsläget inför morgondagen

I dagens kämpande terräng var Ruslan Glebov, OK Ravinen och Tove Alexandersson, Stora Tuna OK starkast när etapp 4 avgjordes inför sista etappen imorgon med jaktstart.

H21E

  1. Ruslan Glebov, OK Ravinen 32:59
  2. Johan Högstrand, IFK Göteborg Orientering 33:16 (+0:17)
  3. William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna 33:41 (+0:42)

Efter dagens etapp ser utgången ut så här imorgon topp tre: Ruslan Glebov (OK Ravinen) går ut först sedan Emil Svensk (Stora Tuna OK) 3:54 min efter. Strax efter Albin Ridefelt (OK Linné) 0:45 sekunder efter Emil Svensk.

D21E

  1. Tove Alexandersson, Stora Tuna OK 33:08
  2. Simona Aebersold, Tampereen Pyrintö 34:43 (+1:35)
  3. Lina Strand Göteborg-Majorna OK 35:16 (+2:08)

Utgången imorgon för D21E blir att Tove Alexandersson (Stora Tuna) går ut med en ledning på 21:29 före Sara Hagström (IFK Göteborg Orientering). Sedan går Simona Aebersold (Tampereen Pyrintö) ut 37 sekunder efter Sara Hagström.


H20E

  1. Aaro Aho, Valkeakosken Haka 33:07
  2. Axel Granqvist, OK Ravinen 33:22 (+0:15)
  3. Filip Trofast, Bredaryds SOK 33:47 (+0:40)

Imorgon går Axel Granqvist (OK Ravinen) ut först, efter 9:29 minuter går Elias Jonsson (Nydalens SK) och därefter Filip Trofast (Bredaryds SOK) 15 sekunder efter Elias Jonsson.

D20E

  1. Victoria Bjørnstad, IFK Göteborg Orientering 35:18
  2. Isa Envall, IK Hakarpspojkarna 35:35 (+0:17)
  3. Ragne Wiklund, Nydalens SK 36:15 (+0:57)

Isa Envall (IK Hakarpspojkarna) går först ut med 2:24 minuter före Anine Lome (IFK Göteborg Orientering). Sedan kommer Victoria Bjørnstad (IFK Göteborg Orientering) med 4:17 minuter efter Anine Lome.


H18E

  1. Viktor Svensk, Stora Tuna OK 26:53
  2. Axel Elmblad, Bredaryds SOK 30:50 (+3:57)
  3. Daniil Fomin, Turun Suunnistajat 30:59 (+4:06)

Viktor Svensk (Stora Tuna OK) går ut med en ledning på 4:02 före Axel Elmblad (Bredaryds SOK) därefter går Søren Thrane Ødum (IFK Göteborg Orientering) ut 5:02 efter Axel Elmblad.

D18E

  1. Jenny Baklid, Konnerud IL 33:40
  2. Hanna Lundberg, OK Renen 33:55 (+0:15)
  3. Maria Määttänen, Espoon Suunta 35:08 (+1:28)

Hanna Lundberg (OK Renen) går först ut 4:52 före Alva Sonesson (Falköpings AIK OK), efter Alva kommer Tilda Östberg (Stora Tuna OK) 2:44 minuter.


I seniorklasserna för MTBO blev det segrar för Västvärmlands OK:s Oskar Johansson och Haninge SOK:s Anna Tiderman.

H21

  1. Oskar Johansson, Västvärmlands OK 52:12
  2. Björn Völcker, Lunds OK 54:43 (+2:31)
  3. Patrik Svedberg, Gävle OK 54:53 (+2:41)

Oskar Johansson (Västvärmlands OK) går ut i ledning imorgon med 2:37 minuter före Jonny Engel (OK Ravinen) därefter Pär Gustavsson (Göteborg-Majorna OK) 8:35 efter Jonny Engel.

D21

  1. Anna Tiderman, Haninge SOK 1:03:17
  2. Emelie Holmström, Kamrat och IF KIF 1:05:23 (+2:06)
  3. Marie Nilsson, Centrum OK 1:10:08 (+6:51)

För det totala imorgon går Anna Tiderman (Haninge SOK) ut först därefter Emelie Holmström (Kamrat och IF KIF) 12:47 minuter efter. Sedan Karin Gustafsson (Garphyttans IF) 2:44 efter Emelie Holmström.

Copyright © 2014-2018 O-Ringen AB. Alla rättigheter förbehålls.   |    En webbsida från Limepark byggd i SiteVision