Första etappen i Yxbacken

Idag är det den varmaste dagen hitills under O-Ringenveckan och alla har kämpat på lika bra som de tidigare dagarna, om inte bättre, trots värmen och den rinnande svetten.

Idag hade elitlöparna och MTBO deltagarna vilodag så här nedan kommer resultatet från ungdomarna.

Tänk på inför morgondagen att dricka mycket vätska, även ikväll och imorgon bitti, eftersom vädret kommer bli detsamma som idag.

D18

  1. Ida Hofstedt, Täby OK, 44:49
  2. Lotta Weyhenmeyer, IF Thor, 45:45 (+0:56)
  3. Elsa Albinsson, OK Tyr, 48:37 (3:48)

H18

  1. Johan Kristian Undeland, IF sturla, 50:37
  2. Lukas Werner, IFK Lidingö SOK, 50:57 (+0:20)
  3. Hugo Mandinger, Trollhättans SOK, 51:14 (+0:37)

D16

  1. Lisa Åkesson, Markbyggdens OK, 35:35
  2. Kristin Melby Jacobsen, Lardal OL, 37:13 (+1:38)
  3. Pia Young Vik, Nydalens SK, 37:20 (+1:45)

H16

  1. William Sturesson, Lerums SOK, 37:11
  2. Mark Tutinin, Russmolensk, 37:53 (+0:42)
  3. Mattias Östberg, Stora Tuna OK 37:59 (+0:48)

D15

  1. Ebba Thern, OK Skogshjortarna, 35:08
  2. Ida Bengtsson, OK Allehof, 35:39 (+0:31)
  3. Eline Hjorten Jordet, Vingelen IL, 36:04 (+0:56)

H15

  1. Marcus Stenebo, Attunda OK, 37:44
  2. Victor Beischer, IK Uven, 38:33 (+0:49)
  3. Edvin Nilsson, Långhundra IF, 39:08 (+1:24)

D14

  1. Alva Björk, Trollhättans SOK, 30:35
  2. Synne Sandven, Notodden OL, 30:47 (+0:12)
  3. Tuva Östangård, Gammelby OK, 30:59 (+0:24)

H14

  1. Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 26:53
  2. Elias Thunberg, OK Vivill, 28:59 (+2:06)
  3. Jussie Ankelo, MS Parma, 29:51 (+2:58)

D13

  1. Lovisa Borg, Södertälje-Nykvarn, 34:17
  2. Cajsa Alenius, Nyköpings OK, 34:56 (+0:39)
  3. Minna Palm, IK Hakarpspojkarna, 35:01 (+0:44)

H13

  1. Marcus Lamm, Frölunda OL, 27:52
  2. Max Österberg, Gustavsbergs OK, 28:35 (+0:43)
  3. Erik Nederheim, Täby OK, 32:09 (+4:17)

D12

  1. Irma Westh, Mullsjö SOK, 23:55
  2. Ebba Skullman, Linköpings OK, 24:52 (+0:57)
  3. Hanni Koski, Koovee, 25:32 (+1:37)

H12

  1. Ludvig Eggöy Markhester, Snättringe SK, 21:54
  2. Ted Lagerström, Attunda OK, 23:29 (+1:35)
  3. Axel Thybeck, Lindebygdens OK, 23:49 (+1:55)

D11

  1. Helene Scheele, Nydalens SK, 25:14
  2. Alice Hellberg, Sundbybergs IK, 26:29 (+1:15)
  3. Ida Pauler, Skogslöparna, 28:22 (+3:08)

H11

  1. Hjalmar Ingelsbo, OK Tranan, 21:15
  2. Malte Granefelt, OK Tyr, 24:33 (+3:18)
  3. Jonatan Haglund, IFK Hedemora OK, 25:10 (+3:55)

D10

  1. Magnhild Kleppa Madslien, Lillehammer OK, 19:47
  2. Stina Petersson, Tolered-Utby OL-Klubb, 19:58 (+0:11)
  3. Agnes Feil, Sundsvalls OK, 20:14 (+0:27)

H10

  1. Hugo Claesson, Stora Tuna OK, 16:56
  2. Magnus Mølgaard Nielsen, Odense OK, 17:40 (+0:44)
  3. Linus Lindén, Växjö OK, 17:49 (+0:53)

Copyright © 2014-2018 O-Ringen AB. Alla rättigheter förbehålls.   |    En webbsida från Limepark byggd i SiteVision