Information om prisutdelning

På fredag ska vi hylla alla fina insatser under under veckan med en stor prisudelning

Prisutdelning Etapp Boda

Prisutdelningen på scenen startar kl 16 men i många klasser finns flera pristagare än de som kommer kallas upp på scenen.

Har du fått ett pris som inte ska hämtat på scenen under pris ceremonin kan du hämta det på fredag efter kl 12 eller två timmar efter det att vinnaren har gått i mål. Priserna finns att hämta ut hos Deltagarservice på O-Ringentorget, fredag 12.00-19.00 och lördag 09.00-12.00.

U-klasser

U1 - 30 priser lottas ut.

U2 - 30 priser lottas ut.

Ungdomsklasser

För placering 1-3 delas pris ut på scenen.

Övriga får sina priser på Deltagarservice.

DH10, DH11, DH12, DH13, DH14, DH15, DH16 - 30 främsta per klass får pris

DH12Kort, DH14Kort, DH16Kort - 10 främsta per klass får pris

MtbO: DH12, DH14, DH16 - 5 främsta per klass får pris

Vuxenklasser

Totalsegrare får sitt pris på scen. Placeringarna 2 och 3 hämtar ut sina priser på Deltagarservice.

Huvudklasser: DH18-DH90.

Kortklasser: DH17-20Kort-DH70Kort.

MtBO: DH21-70 (MtbO DH20 5 priser).

PreO: Pre-A,Pre-B.

Elitklasser

DH21Elit : 10 priser vilka alla delas ut på scenen.

DH18Elit, DH20Elit: Placering 1 till 3 delas ut på scen placering 4-12 hämtar sina priser på deltagarservice.

PreO PreElit: placering 1 till 3 delas ut på scen.

Ska du få pris på scen gäller följande schema

Grupp 1 - samling i tältet vid scenen kl 15.40

Plac 1-3 OL: H10, D10, H11, D11, H12, D12, H12K, D12K, H13, D13, H14, D14, H14K, D14K, H15, D15, H16, D16, H16K, D16K.
Plac 1-3, MtbO: H12, D12, H14, D14, H16, D16.

Grupp 2 - samling i tältet vid scenen kl 16.00

Plac 1, OL: H17-20K, D17-20K, H21K, D21K, H35K, D35K, H40K, D40K, H45K, D45K, H50K, D50K, H55K, D55K, H60K, D60K, H65K, D65K, H70K, D70K.
Plac 1, PreO: Pre-A, Pre-B, Pre-C.
Plac 1, MtbO: H20, D20, H21, D21, H40, D40, H50, D50, H60, D60, H70, D70.

Grupp 3 - samling i tältet vid scenen kl 16.25

Plac 1, OL: H18, D18, H18L, D18L, H20, D20, H20L, D20L, H21, D21, H21L, D21L, H35, D35, H40, D40, H45, D45, H50, D50, H55, D55, H60, D60, H65, D65, H70, D70, H75, D75, H80, D80, H85, D85, H90.

Grupp 4 - samling i tältet vid scenen kl 16.40

Plac 1-3, OL: H18E, D18E, H20E, D20E.
Plac 1-3, PreO:, Pre-Elit.
Plac 1-10, OL: H21E, D21E.

Copyright © 2015 O-Ringen AB. Alla rättigheter förbehålls.   |    En webbsida från Limepark byggd i SiteVision